Potrzebujesz nowego komputera, a nie masz gotówki? Nie możesz pozwolić sobie na to, żeby wydać dwa lub trzy tysiące ze swojego miesięcznego budżetu na zakup nowego sprzętu, a nie wyobrażasz sobie życia bez komputera? Co wówczas zrobić? Wziąć komputer na raty w sklepie czy wziąć kredyt? Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że kiedy bierzemy jakiś sprzęt ze sklepu na raty, to również podpisujemy swojego rodzaju umowę kredytową.
Współpraca sklepów z bankami
Sklepy współpracują na tej zasadzie z bankami. Dzięki temu, że bank daje klientom sklepu kredyt, to klient może wziąć sobie dany sprzęt na raty i kupić go właśnie w tym sklepie.
Z kolei dzięki temu, że sklep współpracuje z bankiem, bank na danym kredycie na raty, zarabia również. Każdy kredyt wiąże się z oprocentowaniem. Niezależnie od tego, czy kupujemy coś na raty bezpośrednio w sklepie, czy najpierw idziemy do banku po kredyt, po pieniądze, a potem dopiero wybieramy się na zakupy, będziemy płacić odsetki. A co w momencie, jeżeli przychodzimy do sklepu, przy stanowisku gdzie kupuje się na raty pracownik mówi nam: niestety, ma pan zbyt małą zdolność kredytową aby wziąć ten komputer na raty? Możemy spróbować pójść po kredyt do innego banku, a potem wrócić po ten swój wymarzony komputer i kupić go za gotówkę. Jeśli jednak w innych bankach także kredyt jest nam odmawiany?
Wówczas pozostaje nam pożyczyć trochę pieniędzy od rodziny, bliskich, znajomych albo zacząć odkładać na wymarzony sprzęt i dopiero potem go kupić. Jest też jeszcze jedna opcja: bierzemy kredyt w parabanku. Parabanki proponują swoim potencjalnym klientom kredyty, podczas których nie sprawdza się ani naszego statusu w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej, ani nie sprawdza się czy widniejemy w KRD, ani też nie trzeba dostarczać zaświadczeń o zatrudnieniu czy zarobkach.
Kredyt w parabanku dostajemy od ręki. Musimy tylko mieć przy sobie dowód osobisty, żadnych innych dokumentów. Kredyty w parabankach są więc bardzo proste do wzięcia i w zasadzie każdy pełnoletni obywatel naszego kraju, może dostać taki kredyt.