Czy nadal boimy się kredytów?

kredytyJeszcze dwadzieścia lat temu, sporo Polaków obawiało się podejmowania jakichkolwiek pożyczek od banku.

Było tak między innymi dlatego, że banków było niewiele. W zasadzie: na usługi finansowe był monopol. Tak więc to był pierwszy powód do obaw.

Po drugie, Polacy uważali, że posiadanie zobowiązań finansowych wobec kogokolwiek, nawet banku, to coś uwłaczającego. Dzisiaj po kredyty sięgamy coraz chętniej, a spłata kredytu zazwyczaj nie stanowi problemu. Coraz mniej boimy się nowości i mamy coraz większe zaufanie nie tylko do banków, ale także do firm które świadczą usługi finansowe, między innymi kredytowe. Podejmowanie pożyczek, coraz chętniej, nie wynika jednak tylko z naszego zaufania wobec banków czy z tego, że mamy coraz większy wybór wśród kredytów. Po prostu dziś potrzebujemy coraz więcej rzeczy, bez których nie wyobrażamy sobie życia: telefonów komórkowych, komputerów, dostępu do Internetu, wszelkiego rodzaju sprzętów RTV i AGD, o których kiedyś nawet nikt nie słyszał.

Coraz więcej nam trzeba, a nasze zarobki nie rosną wprost proporcjonalnie do wzrostu naszych potrzeb. Także nie wzrastają wprost proporcjonalnie do wzrostu cen, nawet tak zwykłych rzeczy jak pieczywo czy inne produkty spożywcze. Sięgamy zatem po kredyty, aby móc pozwolić sobie na zakup potrzebnych nam rzeczy i rzeczy, o których po prostu marzymy.

Kredyty są dziś popularne i są niczym dziwnym

To nic uwłaczającego mieć na koncie kredyt w wysokości kilkuset tysięcy na nowy dom czy mieszkanie. Sięgamy i po kredyty hipoteczne na zakup domu i mieszkania, i po kredyty na wyposażenie później tych mieszkań czy domów. Sięgamy po kredyty na nowe sprzęty, po kredyty na wakacje, po kredyty na założenie własnej działalności gospodarczej czy na nowy samochód.

Zaciągamy kredyt w banku albo w parabanku, często w zależności od naszego statusu w BIK oraz tego, czy ewentualnie nie widniejemy w KRD, czyli Krajowym Rejestrze Dłużników. Nie obawiamy się już ani kredytu w banku, ani kredytu w parabanku, czyli prywatnej firmie świadczącej usługi finansowe związanej z kredytami.