Coraz trudniej o kredyt

Kryzys ekonomiczny należy już ponoć do przeszłości, niemniej jednak nie da się ukryć, że na trwałe zmienił on podejście banków do udzielania pożyczek. Z jednej strony bowiem – reklamy kredytów atakują nas z każdej strony, a i czasem ciężko uwolnić się od namolnych konsultantów telefonicznych, którzy dzwonią z kolejnymi, „rewelacyjnymi” ofertami. Z drugiej jednak – gdy przyjdzie co do czego, często okazuje się, że wzięcie kredytu nie jest łatwą sprawą. Nowa rekomendacja d, jak i wiele innych ustaw, mają za zadanie wzmocnić bankowość w Polsce i nie doprowadzić do sytuacji, która w Stanach Zjednoczonych zapoczątkowała globalny kryzys.

Kredyt hipoteczny – sytuacja w Polsce

Sytuacja komplikuje się coraz bardziej w przypadku kredytów hipotecznych. Coraz trudniej uzyskać taką pożyczkę bez wkładu własnego, a już niedługo będzie to w ogóle – z punktu widzenia prawnego – niemożliwe. Nowe obostrzenia zostały wprowadzone również w kwestii kredytów w obcej walucie. Wszystkie te zmiany mają generalnie na celu poprawić bezpieczeństwo zleceniobiorcy i w tym kontekście są jak najbardziej pożądane. Z drugiej strony jednak – dla wielu rodzin wzięcie kredytu hipotecznego to jedyna możliwość, by zamieszkać kiedyś na swoim. Osoby takie będą zatem pewnie skazane na wieloletnie wynajmowanie mieszkań. Jest to rozwiązanie bardzo w Polsce popularne, ale – nie ukrywajmy – raczej deprymujące. Nikt przecież nie chce płacić dużych sum pieniędzy na mieszkanie kogoś innego.

Warto trzymać rękę na pulsie w kwestii finansów. Nie są to zagadnienia łatwe, niemniej jednak podstawowa znajomość tych procesów może pomóc nam w podejmowaniu dobrych decyzji z punktu widzenia ekonomicznego.