Windykacja

windykacjaChcąc przybliżyć termin Windykacja z języka łacińskiego oznacza dochodzenie swoich roszczeń lub dodatkowe znaczenia takie jak obrona konieczna lub nawet zemsta. Już w czasach starożytnych obejmujących Cesarstwo Rzymskie istniała instytucja związana z prawem i jej istotą był proces powiązany z odzyskiwaniem dóbr posiadanych przez osoby które nie mają do nich prawa.

W obecnych czasach termin windykacja oznacza dochodzenie swoich własności w ramach przepisów prawnych które aktualnie obowiązują.

Generalnie termin można podzielić na dwie kategorie:

  • windykacja polubowna – monitowanie osoby dłużnej którego rezultatem ma być odzyskanie należności
  • windykacja sądowa – dotyczy sytuacji w której dłużnik nie wyraża chęci oddania długu, czego efektem jest droga sądowa i poźniejsza egzekucja komornicza wierzytelności.

Kiedy widniejemy w KRD

Do KRD, czyli Krajowego Rejestru Dłużników, trafiają nie tylko osoby, które nie spłaciły na czas wziętego dla własnych potrzeb kredytu. Zdarza się, że trafiamy tam ponieważ nie płaciliśmy przez jakiś czas alimentów, kiedy mamy jakiekolwiek inne zobowiązania których nie spłacamy. Czasem ma to miejsce na przykład w momencie, kiedy prowadziliśmy własną działalność gospodarczą i splajtowaliśmy, ponieważ nie mieliśmy szans na rynku. Wówczas jeśli będziemy próbowali wziąć kredyt w banku, na pewno dostaniemy odmowę. Osoby, które widnieją w KRD, nie mają żadnych szans na wzięcie kredytu w banku.

To oczywiste, ponieważ banki sprawdzają nas nawet w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli bank dowiaduje się, że mamy już na swoim koncie jakieś zaciągnięte kredyty i w jego ocenie raty są na tyle wysokie, że nasz domowy budżet nie będzie w stanie podołać kolejnym zobowiązaniom, odmówi nam kredytu. Co, kiedy potrzebujemy pieniędzy bardzo pilnie, a bank kredytu odmawia?

Co jeśli widniejemy w KRD i nie zapowiada się na to, że w krótkim czasie stamtąd znikniemy? Wówczas pozostaje nam opcja poproszenia o wsparcie finansowe rodziny, czego nie lubimy robić, albo kredyt w parabanku. Unikamy jakichkolwiek zobowiązań finansowych wobec naszych bliskich, ponieważ wówczas poza długiem finansowym mamy także wobec nich dług wdzięczności, a tego zdecydowanie nie lubimy. Tak więc jeśli zastrzyk gotówki potrzebny jest nam na już, rozejrzyjmy się w okolicy i poszukajmy odpowiedniego dla nas parabanku. Kredyt w parabanku bierze się bardzo szybko i bez dostarczania jakichkolwiek poza dowodem osobistym dokumentów.

Podpisujemy umowę kredytową i pieniądze są nasze. Dostajemy je do ręki albo na konto. Co więcej, kredyt może nawet przyjść do nas do domu.

Co to znaczy?

Dzwonimy do parabanku i zgłaszamy chęć wzięcia kredytu. Podajemy adres, pracownik parabanku przychodzi do nas, sporządzamy umowę, podpisujemy ją i kredyt jest nasz.

Wówczas nie musimy martwić się o cokolwiek związanego z kredytem. Parabanki działają jak najbardziej legalnie i możemy śmiało korzystać z ich usług kredytowych.